HÁRS MÉZ

Ára: 1.950Ft./kg

Miről gyűjtik:

Kislevelű hárs (Tilia cordata L.), Nagylevelű hárs (Tilia platyphíllos L.) és Ezüst hárs (Tilia argentea L.) fafajok alkotják hárserdeink nagy részét. Elsősorban a Dél-Dunántúlon jelentős erdőalkotó, de hazánkban általánosan elterjedt fafaj mind erdőalkotóként, mind fasoralkotó parkfaként. A hársfa 25-30 m magasra növő, sárga vagy zöldes álernyős virágzatú növény. Semmilyen mesterséges kezelést nem igényel, nincs növényvédelem! Virágát gyógynövényként gyűjtik. A hársfavirág kevés pollent és sok nektárt termel. Ezért a virágpor allergiások próbára tehetik.

Hol gyűjtik:

Hársmézünk elsősorban a Dunakanyar védet természeti területeiről származik.

Mikor gyűjtik:

Hárs virágzása június utolsó heteire tehető.

Méz megjelenése:

Színe változatos, a világossárgától a borostyánságáig terjed, íze nagyon erős, kissé kesernyés, illata intenzív, hársillatú. Viszonylag nehezen kristályosodik, de ha kikristályosodik nagyszemcsés fehér színűvé válik, néha frakcionáltan fent nagyszemcsés, középen finomszemcsés alul pedig sötét folyékony formában jelenik meg. A méz kristályosodása természetes jelenség, annak minőségét nem befolyásolja, nem minőségi hiba! A méz folyékonysága, napos, meleg helyen, radiátoron vagy meleg vízbe állítva rövid idő alatt visszaállítható. Vigyázzunk, hogy ne karamellizáljuk meg!

Méz felhasználása:

Illóolajai, farnezol tartalma és egyéb hatóanyagai révén jó hatása van a megfázásos tünetek enyhítésében (köhögés, hörghurut). Kolin tartalma folytán gátolja a zsírlerakódást és az érelmeszesedést. Igen erős antibiotikus hatású méz. Fogyasztása önmagában kanalazva vagy italokba keverve. Mézet csak már fogyasztható hőmérsékletű italba keverjük, ne forrázzuk! Ajánlott megfázás, torokgyulladás, köhögés és lázzal járó betegségek esetén. Fogyasztása idegesség, nyugtalanság, álmatlanság leküzdésére is javasolt. (Lefekvés előtt 1 kanál mézet ajánlott ilyen esetekben fogyasztani.)